Červenec v přírodě a na zahradě
Červenec je měsícem letních prázdnin, lesních plodů, hub a vyhřátých luk. Rostliny dozrávají a dávají plody, tráva schne a obilí žloutne. Letní vzduch je nasycen vůní dozrávání a vůní ozónu a deště po bouřce.
Někteří pěvci začínají podruhé hnízdit např. vlaštovky, odlétají rorýsi a žluvy. Probíhá srnčí říje, jeleni vytloukají paroží.
„Svatý Jakub dává kukuřici klasy, svatá Anna vlasy.“
Sbíráme léčivé rostliny: benedikt, borůvku, buřinu, celer, čekanku, čočku, diviznu, dobromysl, heřmánek, hluchavku, hrách, jablečník, jahodník, jitrocel, kakost, kmín, komonici, kontryhel, smetánku, kopřivu, křen, len, levanduli, majoránku, mátu, mateřídoušku, meduňku, oves, pelyněk, pískavici, proskurník, přesličku, rdesno, řebříček, řepík, světlík, šalvěj, třezalku, turan, tužebník, violku trojbarevnou, zeměžluč, sléz maurský, měsíček, bez černý, hloh, lípu a ořešák.
Ořezáváme živé ploty, odstraňujeme zvadlé květy u růží a plané výhony i u ostatních dřevin např. šeříky. Pravidelně sklízíme dozrálé ovoce, zeleninu a bylinky. Zavařujme, sušíme, jíme nebo jinak konzervujeme bohatou úrodu z naší zahrady a sadu. Pravidelně sbíráme spadané a shnilé ovoce a dáváme je na kompost, kompost vlhčíme a prohazujeme. Pravidelně doplňujeme vodu do ptačích pítek! Plejeme záhony od plevele, při suchu zaléváme. Provádíme pravidelné hnojení, odstraňujeme škůdce např. mšice, molice, dřepčíky, mandelinky atd. Vytahujeme z půdy cibule tulipánů, narcisů, modřenců a hyacintů.
Sázíme pozdní květák, vyséváme okurky, macešky, čínské zelí, pozdní brukve, zimní cibuli, špenát, ředkvičky, pozdní salát, zelí, kapustu, kedlubny, vodnici. Doséváme trávník, vysazujeme mladé jahody, vysazujeme lilie bílé, kosatce a krokusy, řízkujeme muškáty, fuchsie, oleandry, hvozdíky, vyséváme dvouletky a odkvetlé trvalky rozmnožujeme dělením trsů. Sbíráme dozrálá semínka okrasných rostlin a zeleniny. Zaštipujeme rajčata, aby dozrávaly plody a odstraňujeme listy se skvrnkami (prevence rozšíření plísňového onemocnění). Probíhají žně, sklízíme slámu, uskladňujeme a čistíme obilí od plev. Na pole vyvážíme hnůj nebo močůvku. Provádíme průklest meruněk, broskví, ořešáku, rybízu a angreštu. Sklízíme česnek, cibuli, rané brambory, dosušujeme a vhodně uskladňujeme. Sklízíme len, protrháváme kořenovou zeleninu a zpracováváme.
Práce včelaře v úle: probíhá poslední „medobraní“ tmavého medu, ruší se medníky, dávají se podložky s kyselinou mravenčí k léčbě včelstva (prevence varroázy). Začínají se krmit včely rozvařeným cukerným roztokem.
Zdroje: Žofie Kanyzová – Lunární kalendář Krásné paní
Rady a postřehy včelaře A. F.