Srpen v přírodě a na zahradě
Srpen je měsíc končících prázdnin a zralého obilí na sýpkách. Na loukách a pasekách se ozývá cvrkot sarančat a kobylek. V lese kvete vřes, kromě malin a borůvek dozrávají také ostružiny. Odlétají rorýsi obecní, žluvy hajní, kukačky obecné, čápi bílí, vlaštovky obecné. Začíná tah mnoha dalších druhů a zpěv ptáků pozvolna umlká. Ondatry mají poslední vrhy mláďat.
„Vavřinec ukazuje, jaký podzim nastupuje.“
Sbíráme léčivé byliny a plodiny: borůvku, brambory, buřinu, celer, cibuli, čekanku, diviznu, dobromysl, fenykl, heřmánek, hrách, chmel, jablečník, jitrocel, kakost, kmín, komonici, kontryhel, kopr, kopřivu, kozlík, křen, len, levanduli, majoránku, mátu, mateřídoušku, smetánku, pelyněk, pískavici, proskurník, přesličku, rdesno, řebříček, řepík, světlík, třezalku, turan, tužebník, vachtu, violku trojbarevnou, zeměžluč, vřes, černý bez, jabloň, meruzalku, ořešák.
Znovu vracíme do země odpočaté cibulky tulipánů, narcisů, sněženek, bledulí, modřenců, šafránů, hyacintů, ladoněk, lilií, řebčíků královských atd. Vyséváme kozlíček polníček a letní odrůdy špenátu, ředkvičky, řeřichu pro podzimní sklizeň. Zvadlé letničky v truhlících nahradíme podzimní výsadbou vřesu a chryzantém. Na zahradě stále doplňujeme vodu do ptačích pítek. Plejeme záhony od plevele, zaléváme zeleninu, ovocné stromy a okrasné dřeviny. Sklízíme a zpracováváme dozrálé plody – zavařujeme, sušíme, zamrazujeme a vhodně uskladňujeme.
Bojujeme se škůdci na zahradě i v sadu či na poli. Vysazujeme předpěstované sazenice pórku a zimního salátu. Okopáváme a hnojíme sazenice jahod, doséváme trávníky. Kosíme a sklízíme otavu. Přesazujeme dvouletky, trvalky, pivoňky. Vyvazujeme pnoucí růže, provádíme již poslední hnojení. Vysazujeme jehličnany, stálezelené dřeviny, ovocné keře a stromky. Vyvážíme pařeniště, sejeme na sklizené záhony zelené hnojení např. svazenku, hořčici, řepku atd. Sklízíme brambory, fazole, hrách, zelí, kapustu, dýně, cukety, melouny. Sbíráme a sušíme jedlé houby, moštujeme, sklízíme dozrálé bobule vinné révy. Řízkujeme pelargonie, fuchsie. Pokračujeme ve sběru semen letniček, bylin, zeleniny, trvalek. Řežeme a sušíme květiny na suché vazby např. slaměnky, limonky, statice, řebříčky, vratiče, bodláky, černuchy atd.
Práce včelaře v úle: pokračuje v krmení včelstev rozvařeným cukerným roztokem, ke konci měsíce srpna probíhá počínající léčba včelstev proti varroáze pomocí roztoku Varidolu.
Zdroje: Žofie Kanyzová – Lunární kalendář Krásné paní
Rady a postřehy včelaře A. F.