Prosinec v přírodě a na zahradě
Prosinec je měsícem dlouhých temných večerů, krátkých dní s nízkou oblohou a prvním sněhem. Někteří živočichové spí zimním spánkem (křeček, sysel, plch, jezevec, medvěd, plazi). Stromy a rostliny mají období vegetačního klidu.
Po krajích se potulují hejna čečetek, čížků, vrabců a jiných semenožravých ptáků, kvíčal, sýkor a brhlíků. Přezimující pěvci začínají hojně navštěvovat krmítka.
22. prosince 2019 v 5.20 hodin nastává zimní slunovrat. Začíná astronomická zima. Tento den je nejkratší a noc nejdelší.
Pranostika
„Zelené Vánoce – bílé Velikonoce.“
Sbíráme léčivé byliny: jmelí.
Kontrolujeme ve sklepích stav ovoce a zeleniny, shnilé kusy přebíráme a odstraňujeme. Pokud nemrzne, zaléváme dřeviny, jehličnany, ovocné stromy a trvalky. Opravujeme poškozené zahradnické nářadí a náčiní. Studujeme zahradnickou literaturu, připravíme si plán osení na příští rok. Kontrolujeme a probíráme usušená sesbíraná semínka. Zavlažujeme uskladněné balkónové rostliny. Kontrolujeme ovocné stromy, keře, vinnou révu. Setřásáme vrstvy sněhu ze stromů, aby se nám tíhou nerozlomily větve nebo kmeny. Větráme sklepy a sýpky, ale jen při hezkém slunečném počasí, nesmí mrznout. Kompost prosypeme dřevěným popelem, je to zdroj minerálních látek. Pravidelně doplňujeme krmivo do ptačích krmítek a také vodu do ptačích pítek. Sejeme do květníků řeřichu, která je bohatá na vitamíny. Řežeme smrkové chvojí a vyrábíme adventní věnce.
Na svátek svaté Barbory (4. 12.) si nařežeme větvičky třešní, švestek, forzytií - „barborky“ nám do Vánoc ve váze krásně rozkvetou. Rozmarýn, jiřiny i pelargonie, které zimují uvnitř, pravidelně kontrolujeme a odstraňujeme jejich zvadlé a uschlé části, zálivka je jen mírná, uskladnění v místnosti maximálně do 10°C. „Vánoční kaktus“- Schlumbergeru stonkatou pravidelně zaléváme od objevení prvních poupátek, odmění se nám krásnými růžovými, bílými či červenými květy. Ostatní druhy kaktusů zimujeme v místnosti do 10 °C, zálivka je omezená.
Práce včelaře v úle
Dobrý včelař poslouchá a kontroluje svá včelstva i přes zimu. Uskladněné rámky ošetřuje proti napadení zavíječem voskovým. Zapaluje sirné knoty a vykuřuje rámky. Vyvařuje a čistí vosk ze starých rámků. Vyrábí nové mezistěnky. Kontroluje zateplení včel.
Zdroje: Lunární kalendář Krásné paní – Žofie Kanyzová
Rady a postřehy včelaře A. F.